INFORMATIKA JE IZBORNA, ŽIVOT U DIGITALNOM SVIJETU NIJE

Istina je da sva djeca neće biti programeri i da se neće svi odlučiti na karijeru u IT-u. Međutim, neće svi završiti ni kao matematičari i kroatisti. No, moramo priznati da su to znanja koja su nam nužna za funkcioniranje u svakodnevnom životu.

Danas djeca, sutra odrasli, kroz život možda neće morati programirati ali će im svakako  dobro doći  praktično znanje o načinu na koji tehnologije koje koriste funkcioniraju  ali i okvirno shvaćanje toga što s njima mogu postići.

Informatička pismenost, informacijska pismenost

Tehnologija danas oblikuje našu svakodnevnicu, način na koji funkcioniramo i mislimo. Vrlo je bitno upoznati mlađe generacije s mogućnostima koje digitalno doba nosi, jer čak i ako neće jednom postati programeri, moraju biti upoznati s tehnologijama i načinima na koji (digitalni) svijet oko njih funkcionira. Korisno ih je upoznati s osnovama programiranja ali  i  korištenjem osnovnih alata za rad na računalu.

Očekuje se da bi u budućnosti veliku primjenu u medicini mogli imati Virtualni avatari (robotizirani sustavi s licem na ekranu, a glasom iz zvučnika) jer bi mogli jednostavno i brzo obavljati jednostavnije medicinske zahvate. Njihova primjena također se očekuje i u bankarstvu  i ugostiteljstvu. Automatizirana vožnja automobila već danas je stvarnost.  Dronovi su zamijenili vojnike i strojeve s ljudima. Upitno je i što će biti s proizvodnjom i trgovinom jer nam 3D tisak daje mogućnost da gotovo svaki proizvod koji želimo jednostavno otprintamo kod kuće.

Stoga je jasno da će u budućnosti  biti posla za inženjere koji dizajniraju, projektiraju, proizvode i održavaju takve robote. Budućnost radnih mjesta je neizvjesna ali je jasno da se sve okreće ka ICT-u. IT industrija otvara dvostruko više radnih mjesta nego što stručno obrazovanih ljudi izlazi s naših veleučilišta i sveučilišta!

objavio: Mirjana Kovačević Bašić   datum: 17. 5. 2016.