Republika Hrvatska je uključena u međunarodnu inicijativu Bebras (Dabar) koja promiče Informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja.

Dabar se izvrsno nadovezuje na kurikularnu reformu kojom se potiče razvoj računalnog razmišljanja od prvog razreda osnovne škole kroz rješavanje primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje čime se postupno uvodi učenike u svijet digitalne tehnologije.
Ove školske godine naša škola se po prvi puta uključila u navedeno natjecanje i ostvarila je iznimno uspješne rezultate.
Na natjecanju su sudjelovali pojedini učenici 5., 6., 7. i 8. razreda pod vodstvom svojih mentora učitelja Informatike (učitelja mentora Marine Perice i učitelja Srećka Tomaša).

Međunarodno natjecanje iz Informatike i računalnog razmišljanja "Dabar (Bebras) 2018" održalo se u tjednu od 12.-16.studenog 2018.g. u preko 50 zemalja u cijelom svijetu.
U RH na natjecanju je sudjelovalo 22 887 učenika iz jedne od 530 prijavljenih škola u 5 kategorija natjecanja.
Iz naše škole na natjecanju je sudjelovalo 96 učenika u kategorijama KiloDabar (5. i 6. r.) i MegaDabar (7. i 8. r.).
Posebno je važno istaknuti da su troje učenika iz kategorije KiloDabar (od 8778 učenika iz te kategorije) pod vodstvom učitelja mentora Marine Perice ostvarili izvrsne rezultate te su se plasirali među 10% najboljih u RH u kategoriji KiloDabar te će im biti dodijeljena i posebna Zlatna diploma.
To su učenici:
Filomena Ena K. 6.c - 20. mjesto (8.5/12 bodova)
Roko I. 5.c - 21. mjesto (8.33/12 bodova)
Anica Božica A. 6.b - 23. mjesto (8.17/12 bodova)

Isto tako, u kategoriji MegaDabar (od 6195 učenika iz te kategorije), dvoje učenika pod vodstvom učitelja Srećka Tomaša je također ostvarilo izvrsne rezultate te su se plasirali među 10% najboljih u RH u kategoriji MegaDabar te će i njima biti dodijeljena i posebna Zlatna diploma.
To su učenici:
Gabrijela Kapitanović 7.b - 12. mjesto (8.33/12 bodova)
Antonio Tešić 8.c - 13. mjesto (8/12 bodova).

No, bez obzira na rezultate, svi su oni jednako važni i uvjereni smo da su svi uživali u ovome natjecanju kombinacije matematike, informatike, logike i razmišljanja.
Čestitke svima na sudjelovanju i ostvarenim rezultatima!

Srećko Tomaš, prof.

objavio: Marina Perica   datum: 12. 12. 2018.