Obavijest o zabrani unosa i konzumacije energetskih pića i e-cigareta

Nedavno istraživanje provedeno u Hrvatskoj ukazalo je na zabrinjavajuće rezultate prema kojima se 65% učenika hrvatskih osnovnih škola izjasnilo da je konzumiralo energetska pića. Energetska pića pripadaju kategoriji bezalkoholnih pića zbog čega učenicima često nije jasna štetnost njihova konzumiranja. Međutim, jedan od glavnih sastojaka energetskih napitaka je kofein koji djeluje stimulirajuće na organizam, a za čijim unosom mlade osobe nemaju nikakve potrebe. Na jednak način, među mladima su sve popularnije električne cigarete ili tzv. e-cigarete koje se spominju u kontekstu „zdrave” varijante cigareta. Unatoč manjem broju poznatih toksičnih tvari e-cigareta u odnosu na „klasične” cigarete, stručnjaci upozoravaju na opasnost uporabe e-cigareta kod djece i adolescenata radi mogućeg utjecaja od izlaganja nikotinu na razvoj mozga djeteta i adolescenta.  Obzirom na štetnost djelovanja i sve popularniju konzumaciju energetskih pića, kao i popularnih e-cigareta, škola apelira na zabranu unosa i konzumiranja energetskih napitaka i električnih cigareta u prostoru škole i školskog dvorišta.

objavio: Marina Perica   datum: 14. 9. 2023.