„Dabar (Bebras) 2023“ – 11 učenika naše škole među prvih 10% najboljih u RH!

Međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja „Dabar (Bebras)“ se već osmu godinu održava u školama diljem RH, a koje je u organizaciji udruge Suradnici u učenju i pod podrškom Hrvatskog saveza informatičara, Visokog učilišta Algebra i CARNET-a. Natjecanje podržava i Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

Svaki je učitelj individualno mogao iskazati interes svojih učenika za sudjelovanjem u natjecanju, a tu je mogućnost iskoristilo 1266 učitelja u RH.

Iako se natjecanje temelji na informatičkim konceptima, nije potrebno nikakvo posebno predznanje učenika. 40 minuta, 12 zadataka i logičko razmišljanje privuklo je 49 065 učenika iz RH (u pet kategorija natjecanja), što ovo natjecanje čini najvećim natjecanjem u našim školama, a ujedno je i najveće online natjecanje u RH. Natjecanje se provodi online, tijekom pet radnih dana, u preko 50 zemalja u cijelom svijetu, a svaka škola organizira termine i grupe onako kako im to najviše odgovara, a ovisno o tehničkim i organizacijskim uvjetima u svojoj školi. Ove se godine natjecanje održavalo od 13. do 17. studenoga na CARNET-ovom sustavu.

Naša škola je već šestu godinu za redom sudjelovala u natjecanju, a ove godine je sudjelovalo 119 učenika naše škole u kategorijama MikroDabar (1. i 2. r.), MiliDabar (3. i 4. r.), KiloDabar (5. i 6. r.) i MegaDabar (7. i 8. r.), pod vodstvom svojih mentora, učitelja Informatike (učitelja mentora Marine Perice, učiteljice Zrinke Plazibat i učitelja Srećka Tomaša).

Posebno je važno istaknuti da su četvero učenika iz kategorije MiliDabar (od 12 590 učenika iz te kategorije), petero učenika iz kategorije KiloDabar (od 14 559 učenika iz te kategorije) i dvoje učenika iz kategorije MegaDabar (od 10 626 učenika iz te kategorije) pod vodstvom svojih mentora (učitelja mentora Marine Perice, učiteljice Zrinke Plazibat i učitelja Srećka Tomaša) ostvarili izvrsne rezultate te su se plasirali među 10% najboljih u RH te će im biti dodijeljena i posebna Zlatna diploma.

To su učenici:

MiliDabar

Fran Kovačević, 3.c – 20. mjesto u RH (11/12 bodova) – mentor Srećko Tomaš

Marta Bonković, 4.c – 20. mjesto u RH (11/12 bodova) – mentor Srećko Tomaš

Hrvoje Strizrep, 4.c – 53. mjesto u RH (10.25/12 bodova) – mentor Srećko Tomaš

Luka Mušura, 4.a – 69. mjesto u RH (10/12 bodova) – mentor Srećko Tomaš

KiloDabar

Ivano Škarica, 5.c – 10. mjesto u RH (10/12 bodova) – mentor Srećko Tomaš

Vita Jukić, 6.a – 10. mjesto u RH (10/12 bodova) – mentor Zrinka Plazibat

Ivan Petar Katić, 6.a – 10. mjesto u RH (10/12 bodova) – mentor Zrinka Plazibat

Marin Balić, 6.a – 27. mjesto u RH (9/12 bodova) – mentor Zrinka Plazibat

Sara Prkić, 6.a – 51. mjesto u RH (8/12 bodova) – mentor Zrinka Plazibat

MegaDabar

Ivan Milinović, 8.b – 78. mjesto u RH (8.58/12 bodova) – mentor Marina Perica

Mirela Korda, 8.b – 138. mjesto u RH (7.75/12 bodova) – mentor Marina Perica

Čestitke svim učenicima koji su prihvatili izazov neovisno o broju bodova koji su ostvarili. Svaki od njih važan je dio Dabrosvijeta – svijeta koji zajedno gradimo. Lijepo je biti dio ove priče sa svima vama!

Pripremio: Srećko Tomaš, univ. mag. ing. comp.

objavio: Marina Perica   datum: 3. 12. 2023.