Festival znanosti 2024.

INTELIGENCIJA  je središnja tema ovogodišnjeg Festivala znanosti koji se od 22. do 27. travnja 2024. odvija na čak 36 lokacija širom Hrvatske. Festival znanosti manifestacija je koja se u Hrvatskoj kontinuirano organizira od 2003. s ciljem približavanja znanosti javnosti kroz informiranje o procesima, aktivnostima i rezultatima na području znanosti, poboljšavanja javne percepcije znanstvenika, te motiviranja mladih za istraživanje i stjecanje novih znanja.

Organizatori Festivala znanosti su Sveučilišta u Splitu, Zagrebu, Rijeci, Zadru i Osijeku u suradnji s Tehničkim muzejom Nikola Tesla i British Councilom, a pod visokim pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.

U okviru programa pripremljeno je preko 200 aktivnosti, koje su za sve zainteresirane besplatne i uključuju predavanja, radionice, prezentacije, izložbe, pokuse, tribine, okrugle stolove i još mnogo toga.

Naša škola se već četvrtu godinu pridružila i aktivno sudjelovala. Nastavnice Meri Juras, Marina Perica i Zrinka Šarić organizirale su 22. travnja u prostorijama Osnovne škole Kamen-Šine niz radionica pod nazivom Umjetna inteligencija. Učenici viših razreda su na računalima naučili koristiti aplikacije za umjetnu inteligenciju (Copilot i ChatGPT) te su  rješavali probleme iz područja prirode, matematike i fizike odgovarajući na pripremljena pitanja. Zabavljali su se generiranjem slika pomoću AI. Na poveznici možete pogledati neke od slika. Učenici nižih razreda su učili o umjetnoj inteligenciji (AI) i strojnom učenju trenirajući robota da pronalazi i sortira smeće u oceanu te su za svoj trud dobili prigodne diplome. Nekoliko učenika osmih razreda im je pomagalo u tome. Ovdje možete pogledati kratki sažetak.

Vjerujemo da smo navedenim aktivnostima pobudili znatiželju naših učenika za neka nova istraživanja na temu umjetne inteligencije.

objavio: Marina Perica   datum: 25. 4. 2024.