STEMfemme u eko akciji - monitoring morskog otpada

U nastavku suradnje s Institutom za oceanografiju i ribarstvo dr. sc. Pero Tutman i dr. sc. Dubravka Bojanić Varezić su na plaži Strožanac održali pokaznu vježbu te smo napravili monitoring otpada iz mora prilikom čega smo analizirali i izvagali sakupljeni otpad prema priručniku koji je izrađen za potrebe ove suradnje.

Ukupno je sakupljeno 5 kilograma otpada s plaže, a analiza je pokazala da od 432 sakupljena predmeta 52,6% čini plastika, 14% staklo i keramika, 12,5 % papir, 7,6 % metal, a ostatak otpada na gumu, tekstil, obrađeno drvo i medicinski otpad. Svi su podaci upisani u bazu za unos podataka o morskom otpadu prikupljenog tijekom ekoloških akcija čišćenja obale, ronilačkih akcija čišćenja plitkog podmorja, pasivno ulovljenog otpada tijekom koćarskog ribolova i izgubljenih ribarskih mreža u moru- Baza ČistiMO! Na taj način smo se aktivno  uključili u brigu o našem moru.

Poveznica na akciju u Bazi Čistimo.

objavio: Marina Perica   datum: 28. 11. 2023.