Dan voda – čista morska avantura

Dan voda obilježava se u cijelom svijetu na različite načine, uključujući organiziranje edukativnih događaja, kampanja čišćenja vodenih ekosustava i javnih predavanja o važnosti vode i očuvanje voda. Učenice dodatne grupe iz kemije Lana Jurić i Hana Mrdeša iz 7.b razreda s nastavnicom Nelom Beronja i Irenom Kodžoman održale su edukativnu radionicu povodom obilježavanja Dana voda 22.ožujka u 2.a. razredu. Osmislile su aktivnosti o važnosti mora i educirale mlađe učenike na zabavan način.

Nakon uvodnog predavanja o moru i razgovora o morskim organizmima učenici su naučili da mikroplastika u moru predstavlja ozbiljan ekološki problem jer se može akumulirati u okolišu i imati štetne posljedice na morske organizme i ekosustave. Ona nastaje razgradnjom većih plastičnih predmeta. Stoga je važno koristiti što manje jednokratne plastike i pravilno odvajati otpad. Jedna grupa je izradila koraljni greben od kartonskih kutija za jaja, ukrasnog papira, ukrasnih trakica i žica. Naučili su da su koraljni grebeni jedni od najbogatijih i najraznolikijih ekosustava na Zemlji jer pružaju stanište za veliki broj morskih organizama, uključujući ribe, rakove, školjke i alge. Učenice Lana i Hana sudjeluju u međunarodnom projektu Mother Earth pod nazivom Sea pollution and Coral bleaching. Klikom na poveznicu pogledajte video na engleskom jeziku o ovoj edukativnoj radionici.

Lana Jurić 7.b

objavio: Marina Perica   datum: 8. 4. 2024.