"OTKAD OSLIKAVAMO PODRUM ŠKOLE, NISMO PO ŠOPING CENTRIMA"

Ovako glasi naslov članka objavljenog u Slobodnoj Dalmaciji o učenicima naše škole i njihovoj nastavnicii koji su uljepšali našu školu. Donosimo vam dio objavljenog članka.

Keith Haring,  kultni američki avangar­dni umjetnik, autor brojnih grafita u newyorškoj podzemnoj želje­znici, vjerojatno bi bio ugodno iznenađen kada bi znao kako su linjegovlik i djelo postali popularni na Sirobuji, Kamenu i Šinama,  kvartovima koji se ni uz najbolju volju ni puno mašte ne mogu nazvati ni urbanima ni modernima.

E, u takvom jednom kvartu, konkretnije u Osnovnoj školi Kamen Šine  našla se jedna energična nastavnica likovnog odgoja koja djeci iz predgrađa nastoji približiti dašak urbane kulture. Riječ je o Eli Marinković, voditeljici školske Likovne grupe, koja je sa skupinom osmaša podrumski dio zidova škole oslikala serijom slika po uzoru na Haringa.

Pritom su puno toga naučili o avangardnoj umjetnosti ali i o AlDS-u, istospolnim vezama, budući da je Haring bio homoseksualac. Uz to, djeca su izvrsno družila, a ispalo je dobro jer smo od „bolnički bijelog“ interijera dobili šarene zidove sa zanimljivim likovima u pokretu –govori ElaMaiinković. Napominje da su ovu likovnu priču započeli performansom, pa su napravili happening,  da bi na posljetku slike s papira prenijeli na unutrašnje zidove škole, te sve to obojali žarkim uljanim bojama, tipičnima za umjetnika koji im je bio inspiracija.

Donosimo vam i izjave pojedinih članova grupe.

-Najdraži mi je crtež ruka s pet različitih prstiju, koja prikazuje kako smo svi isti, a opet tako različiti - Lucas Geleta

-Uživale smo oslikavajući školu, jer u svome kvartu nemamo gdje potrošiti slobodno vrijeme- Jelena Čotić, Ana Grgić  i Lara Radica

-Odkada ovo slikamo više čak ne izlazim  u City Centar, pa nam je pojasnio kako inače njihovoj generaciji naj­bolji provod predstavlja odlazak u šoping centre - Joker i City Centar one - Ante Babić

-Meni je najdraže doći ovamo i družiti se u školi. Čak su i roditelji počeli sumnjati jesam li  stvarno na Likovnoj grupi, budući da svaki dan ostajemo iza nastave – Lara.

Jakov Božić, Ante Babić, Lucas Geleta, Josip Bilobrk, Mateo Ćaćić, Jelena Čotić, Ana Grgić, Lara Radica, Josipa Jurčević, Željka Nosić i Slavica Galić-Biličić aktivni su članovi Likovne grupe. Kad završe s interijerom,planiraju sa svojom nastavnicom Elom uljepšati vanjski plavi zid škole morskim motivima.

Kao nagrada za vrijedne članove Likovne grupe planiran je izlet u Zagreb, gdje će posjetiti Muzej suvremene umjetnosti.

objavio: Marina Perica   datum: 22. 2. 2011.