ŠKOLA KAMEN-ŠINE ZA DJECU AFRIKE

PRIČE IZ ETIOPIJE: RAFTE

Adis Abeba/Zagreb, 12. listopada 2010.

Rafte ima 13 godina i ide u 6. razred. Jedna je od najboljih učenica u svojoj školi. Kao i mnoga djeca u Africi, mora se buditi rano ujutro kako bi svojoj obitelji donijela vodu. Izvor je udaljen sat i pol hoda od kuće pa stoga Rafte barem tri puta tjedno propušta jutarnju nastavu.

Ni u njezinoj školi broj sanitarnih prostorija ne odgovara broju učenika. Iako postoje odvojeni zahodi za djevojčice i dječake, nedostaje vode pa su zahodi ponekad toliko prljavi da su učenici za obavljanje nužde prisiljeni koristiti školsko igralište. Igralište tako postaje glavni izvor zaraze i bolesti koje se prenose zrakom.

No iako radi teške poslove u domaćinstvu i nailazi na brojne prepreke, Rafte ne odustaje od škole. Ona kaže: "I svojim prijateljima u razredu govorim neka uče i daju sve od sebe da postignu dobre rezultate. Ako se budemo dovoljno trudili, problemi će se jednog dana riješiti."

Uz to je dodala da je nedostatak vode najveći problem u njezinoj školi te je pozvala sve koji to mogu, da pomognu i osiguraju pitku vodu za nju i njezine prijatelje – kako bi i oni mogli učiti, uspješno završiti školu te pomoći razvoju svojega sela.

Izvor; www.unicef.hr.

Sanja Radić,pedagoginja koordinator projekta

ZA  DJECU  ETIOPIJE  UKUPNO  JE  PRIKUPLJENO 3.000,00 kuna

objavio: Marina Perica   datum: 7. 3. 2011.