Slavenska božanstva u OŠ Kamen –Šine

Dani su maškara! Na raznim se mjestima održavaju karnevali koji vrve od živopisnih maski. Tada ponovno ožive vile, vilenjaci, vještice i kraljevi. Medvjedi i lisice govore, a ribe hodaju na suhom.

Na maskenbal su se odazvala i božanstva iz slavenske mitologije. Ona su svoj bal održala u OŠ Kamen-Šine, dana 20.02.2009. g. Tijekom veljače učenici su se zajedno s nastavnicima pripremali da bi što vjerodostojnije prikazali osobitosti slavenskih bogova. Uz pomoć svoje mašte izrađivali su jedinstvene kostime od različitih materijala, tkanina, plastičnih vrećica i dr. Najvažnije je bilo da maska nije kupljena, već da je plod mašte. Učenici su se savjetovali s nastavnicama likovne kulture Eleonorom Marinković i hrvatskog jezika Andrijanom Ramov koje su ujedno i organizatorice ovog projekta.
Uloge su podijeljene na način da su osmi razredi predstavljali vrhovne slavenske bogove, a šesti su bili njihova pratnja. Sedmi razredi su preuzeli uloge bogova godišnjih doba, a slijedili su ih peti razredi. Na samom balu pod maskama uz mnoge morske vile, vile rusalke, suđenice, svarožiće, pahuljice,…poznatiji sudionici su : SVAROG –vrhovni bog, BOŽENA- zaštitnica braka i vjerenika, SVANTEVID- bog sunca, ZORA, PERUN- gromovnik, STRIJELKA, bogovi zime LEĐAN i MORANA, bogovi proljeća JARILO i VESNA, bogovi ljeta GEROVIT i LADA, te bogovi jeseni ŽIBOG i ŽIVA.
Maske su se predstavile uz zvukove Lake konjice, Dvoržakovih Slavenskih plesova, Galopa uz mnoge druge skladbe koje je odabrala nastavnica glazbene kulture Jadranka Crnogorac. Nakon predstavljanja uslijedilo je ono što su svi s nestrpljenjem čekali- zabava, koju je začinio profesionalni DJ svojom glazbom, a pravi ugođaj su stvorila nezaobilazna disko-svjetla.
I što više reći?! Trud je urodio plodom, pa je zabava bila zaslužna nagrada za sve. Zaista, bit svega ovoga bila je da se uz rad nauči nešto novo, a pritom dobro i zabavi. To je učenicima i nastavnicima OŠ Kamen-Šine i uspjelo.
Kristina Sesar i Ana Vrdoljak 7. d

objavio: Marija Lončar   datum: 23. 2. 2009.