DNA - MOLEKULA ŽIVOTA

DNA je tajna života skrivena u jezgrama naših stanica. Njezina građa, oblik dvostruke uzvojnice između kojih su parovi baza sadržava sve informacije o našem nasljeđivanju. Kako bi bolje upoznali unutarnju građu molekule DNA, učenici 8.b i 8.c razreda su se prema uputama nastavnice okušali u izradi te čudesne molekule upotrebljavajući različite materijale poput stiropora, drva, čačkalica, slamki, perlica, aluminijske folije i dr. Nakon što su izradili svoje modele, svaki je učenik samostalno opisao građu molekule DNA, objasnio njezinu ulogu te je povezao s nasljeđivanjem i diobom stanica. Od svih modela molekula DNA učenici su napravili izložbu u učionici.
Nakon definiranja građe molekule DNA, slijedeći upute i koristeći se potrebnim materijalom učenici su samostalno i uspješno izveli eksperiment izolacije DNA molekule iz banane i time primijenili osnovna načela prirodoznanstvene metodologije.
Neke od učeničkih modela molekule DNA možete pogledati u Foto-galeriji. Na poveznicama se nalazi istraživački projekt Izolacija DNA iz banane i kviz znanja o molekuli DNA.
Meri Juras

objavio: Marina Perica   datum: 6. 11. 2022.